Megnövekedett páratartalom a lakásban az Ősz és a tél beköszöntével
Az őszi és téli hónapok beköszöntével egyre inkább behúzódunk a lakásba, a hűvös időjárás elől bezárkózunk a meleg és kényelmes otthonunkba.
Azonban ez a bezárkózás gyakran magával hozza a páratartalom megemelkedésének problémáját. A magas páratartalom számos kellemetlenséget okozhat, például penészképződést és rossz levegőminőséget.
Magas páratartalom gondot okozhat
Szerencsére van egy hatékony megoldás erre a megnövekedett páratartalom problémára: a megfelelő szellőztetésen kívül a kompresszoros páramentesítő használata.
Ebben a blogposztban megvizsgáljuk, miért fontos az otthoni páratartalom ellenőrzése az őszi és téli időszakban, és hogyan segíthet nekünk a páramentesítő az optimális szinten tartásban.
Az Őszi és Téli Időjárás Kihívásai
Az őszi és téli időszakban a hideg időjárás miatt kevesebbet szellőztetünk, és gyakrabban használjuk a fűtést. Ám amikor még nincs annyira hideg kint, alig kell fűteni, nem szárítjuk ki eléggé a levegőt. A jól záródó nyílászárókkal és a helytelen, kevés szellőztetéssel a levegő nedvességtartalma a zárt lakásban megemelkedhet.
Ennek eredményeként a magas páratartalom velejárója lehet például:
- Megjelenik a penész a falon
Penészképződés: A penészgombák szeretik a nedvességet, és a magas páratartalom ideális körülményeket teremt a penész növekedéséhez. A penész nemcsak esztétikai problémákat okozhat, hanem egészségügyi kockázatot is jelenthet. - Rossz levegőminőség: A magas páratartalommal járó túl párás levegő kellemetlen érzeteket kelthet, ronthat a közérzeten. pl. Légúti problémákkal küzdőknél, asztmásoknál.
A tartósan magas páratartalomnál a falakból, bútorokból áradó dohos szag állandósul, zavaróvá válik. - Pára miatt rongálódó bútorok és szerkezetek:
A túlzott páratartalom kárt tehet a bútorokban, padlókban és szerkezetekben. Fa bútorok torzulhatnak, és a ház falai is károsodhatnak a levegő magas nedvességtartalma miatt.
A magas páratartalom veszélyei
A fentiekben írt kellemetlen tünetek megelőzésére fontos, hogy a lakás, ház kellő szellőztetéséről gondoskodjon. Ma már egyre elterjedtebbek a patentul záródó nyílászárók, a szuper hőszigetelés, azonban a műanyag burkolatba csomagolt házak, lakások esetében nagyon gyakori a túlpárásodás.
Kérdéses, hogy mi fáj jobban:
az ablakok, ajtók résein húz a levegő, nem elég jól szigeteltek a nyílászárók, s
emiatt nagyobb a fűtési költség
vagy
szellőző nyílásokat, ventilátorokat kell beépíteni, s azokat használni, ez egyrészt elektromos áram igényű, másrészt a levegő pótlással télen szintén az merül fel, hogy a fűtési költséget növeljük
vagy
az energiaválság miatt a rezsi költség csökkentési céllal
kevesebbet fűt, azonban a fűtés segít(ene) kiszárítani, csökkenteni a levegő nedvességtartalmát
vagy
megvárja, amíg a penész megjelenik, falkaparás, festés, vegyi beavatkozás, szellőztetés kialakítás és egy páramentesítő beszerzés válik szükségessé.
Ön dönt: előbb vagy utóbb a fenti feltételek valamelyike könnyen előállhat Önnél is.
Szokta nézni ősszel, télen a lakása helyiségeiben a páratartalmat? Javasoljuk, hogy figyelje! S tartsa az optimális tartományban!
Mikor mondjuk, hogy túl magas a páratartalom? Hány százalék az ideális?
Nos, 40-60% közötti relatív páratartalom érték az ideális.
40% alatt száraz levegőről beszélünk, akkor a levegő nedvességtartalmának a pótlása, azaz párásítás ajánlott.
A Bonair párásító választékában megtalálhatja a legjobb párásító készülékeket is
60% felett van tartósan a páratartalom, akkor az kedvez a gombaspóráknak, s könnyen elkezdődik a falakban a penészesedés. Jó ideig nem is látható, ha már zöld, fekete foltokat lát a falon, netán bútorokon, akkor ott már elég régóta túl magas a páratartalom (vagy az épületszerkezettel van gond)
A szellőztetésen és penész eltávolításán kívül a jövőre nézve segítséget jelenthet Önnek egy kompresszoros páramentesítő készülék beszerzése.
A páramentesítő készülék szerepe
A páramentesítő egy olyan eszköz, amely segít csökkenteni a levegőben lévő páratartalmat. Ezek a készülékek felszívják vagy kicsapatják a felesleges nedvességet, így megakadályozva a fent említett problémákat.
Az elektromos kis méretű, golyós szerkezetek ideig-óriáig, s minimálisan nyújtanak segítséget, nagyon sokszor kiderült már ügyfeleink körében, hogy 10-20 ezer Ft kidobott pénz és hiú remény volt.
A tartós megoldás csak a kompresszoros páramentesítő készülék által várható el hatékony párátlanítás.
Miért válasszon kompresszoros páramentesítőt?
A gyártók megadják a kompresszor napi párátlanítási teljesítményét, mely jellemzően 30°C és 80% rel. páratartalom viszonyok közötti mérés. (10-20,30, 40 literes páramentesítő)
Elsőre irtó soknak tűnik 20 liter vizet kivonni a levegőből, azonban a hazai viszonylatban (pl 22°C-on) már mérsékeltebb ez a „tudás”.
Mi -a Bonair-nél – csak 20 literesekkel vagy nagyobbakkal foglalkozunk, ajánlunk, mert őket tartjuk érdemlegesnek, hatékonynak.
Melyek az előnyeik?
- Hatékony páramentesítés
A kompresszoros páramentesítők kiválóan alkalmasak a magas páratartalom elleni küzdelemre. Működésük során a levegőt beszívják, majd folyadék állapotúvá, vízzé alakítják a levegőből a felesleges nedvességet, amit akár egy tartályba vagy pedig lefolyóba elvezetnek. Páratartalom érzékelővel rendelkeznek, s Ön beállíthatja a kívánt páratartalmat, így csak addig működnek, amíg azt elérik, Ez a folyamat hatékonyan csökkenti, illetve szinten tudja tartani (magas páratartalom esetén) a páratartalmat a lakásban. - Könnyen kezelhető páramentesítő berendezések
A kompresszoros páramentesítők különféle típusai jellemzően könnyen kezelhetők. Egyszerűen be kell kapcsolni őket, beállítani -a használati utasítás szerint – pl. 50% értékre a kívánt páratartalmat és hagyni őket dolgozni.
A víz kiöntéséről vagy elvezetéséről, meg néhány hetente a tisztításról, karbantartásról szükséges csak gondoskodnia. - Energiahatékony működésű párátlanítás
A legtöbb modern kompresszoros páramentesítő energiahatékony működéssel rendelkezik. Ez azt jelenti, hogy nemcsak hatékonyan csökkenti a páratartalmat, hanem relatív kevés energiát is fogyaszt, mivel csak akkor működik a kompresszor, s a ventilátor, amikor a párátlanításra szükség van. - Nyugodt lehet, elkerülheti a falakon a penészesedést
Ha beállítja 50% páratartalomra a páramentesítő készülékét, s rendszeresen ránéz, kiüríti a tartályát, akkor nyugodt lehet, hogy elkerülheti a magas páratartalmat, s az általa előforduló penészesedést.
Ha jó a páratartalom, akkor feleslegesen van otthon egy páramentesítő készülék?
Ha már korábban a páratartalom csökkentésére vagy biztonsági, preventiv okból beszerzett egy kompresszoros páramentesítő készüléket, s a jelenleg mért páratartalom nem kívánja meg a használatát, működtetését, akkor se csüggedjen!
Mire használhatom a páramentesítőt?
Egyrészt tartsa készenlétben, hogy amikor 55% fölötti a páratartalom, akkor biztonsággal működni tudjon, elkerülhesse a 60% vagy a feletti páratartalmat, Kiváló prevenció a penész elkerülésére, megakadályozására.
Másrészt a ruhák száradását tudja elősegíteni a páramentesítő használatával. Amikor épp nem a tűző nap és szél lebegteti, szárítja őket, akkor kapcsolja be a kiteregetett ruhák mellett a párátlanítót és gyorsítsa meg a száradási folyamatot. Akár pénzt is megtakaríthat, nem kell beszereznie ruhaszárítót. ?
Vannak kifejezetten esztétikus, elegáns megjelenésű párátlanító készülékek is!
pl. egy erős teljesítményű, ám csodás küllemű
Ideális páratartalmat kívánunk!
Ha úgy érzi, hogy jól jönne otthonában egy kompresszoros páramentesítő készülék, akkor nézzen körül a Bonair kínálatában!
Most kiválasztja, kosarába teszi vagy elgurul érte, s akár már holnap az otthona hasznos kiegészítője lehet!